Tapasztalhatjuk, hogy fiatalabb éveinkben a testünk jobban megbocsátotta a túl kevés mozgást és az egészségtelenebb táplálékot. 40 éves kor felett azonban már nem “felejt könnyen” a testünk, sokkal tudatosabban kell odafigyelnünk a mozgásra és a táplálkozásunkra ahhoz, hogy fittek és egészségesek maradjunk.
A testünk már 25 éves korban elkezdi a sejtjeit átépíteni, amit idővel mi is észrevehetünk magunkon, mint az öregedési folyamat egy részét. A 30-as éveink közepént elkezdjük az izomtömegünk egy részét elveszíteni, amihez hozzájárulhat a hormonális változással járó súlygyarapodás is. 40 éves kor felett az izomsejtek fokozottabban alakulnak át zsírsejtekké és maguk az izomsejtek is elveszítik a rugalmasságuk és összehúzódó képességük egy részét, a kötőszövet egyre lazábbá válik, amit nemcsak egyre jobban látható módon a bőrünk feszességén vehetünk észre, de bár nem látjuk, ugyanúgy igaz ez a belső szerveinkre is. A csonttömeg csökken és az anyagcsere is lassul.
Sokat tehetünk ennek a folyamatnak a lassítására az egészséges táplálkozással, rendszeres mozgással és a “normális” testsúly megtartásával. Ha viszont nem teszünk semmit, az izmok és a szövetek elernyednek, zsírpárnák alakulnak ki (Ajánlott cikk: Stresszpocak? Mit tehetünk ellene?). Az alakunk megváltozik, egyrészt a kötőszövetek lazulásával, a zsírpárnák kialakulásával, de megvastagodhat a bokánk, a hasunk megereszkedhet előre és lefelé, a mellek is megereszkednek, a váll és a hát előrehajolhat. Ízületkímélő mozgással, tornával, jógával és egészséges táplálkozással nagyon sokat tehetünk azért, hogy a biológiai óránkat kicsit lelassítsuk. Nem arról van szó, hogy 40-50 évesen is úgy nézzünk ki, mint 20 évesen, de 40 felett még inkább felelősek vagyunk azért, hogy energikusak, fittek, lendületesek maradjunk és jól érezzük magunkat a bőrünkben.
Az öregedés ellen javasolt gyakorlatok:
-
erősítő gyakorlatok a csontok és az izmok erősítéséért
-
ízületi mozgékonyságot javító gyakorlatok
-
csípőnyitó gyakorlatok a csípőízületi merevség csökkentésére és a medence szerveinek egészségéért, a medencefenék, a húgyhólyag és a méh egészségéért, a menstruáció stabilitásáért
-
testtartásjavító gyakorlatok a gerinc és a belső szervek egészségéért (pl. Spirálstabilizáció)
-
fordított jóga pozíciók
-
csavaró jóga pozíciók
-
stresszoldó gyakorlatok: relaxáció, meditáció, légzőgyakorlatok a nyugodtabb elméért, a hormonális egyensúlyért és az általános egészségért
Jóga gyakorlatok, melyek az öregedés ellen hatnak
-
Fordított jóga pozíciók
Normális esetben mindig vagy a lábunk van a földön vagy a fenekünk a széken, állunk, megyünk, ülünk, miközben a fejünk a legmagasabb helyzetben van. Amikor függőleges helyzetben vagyunk, a gravitáció lefelé húzza a testünket és ez hozzájárul az öregedéshez.
A hatha jóga egyik legfontosabb alapirata a 16. században így ír egy fordított pozícióról: “Ha hat hónapon keresztül rendszeresen gyakoroljuk ezt a pozíciót, eltűnnek a ráncok és az ősz hajszálak.” A fordított pozíciók rendszeres gyakorlása nagyon kedvezően befolyásolja az arc- és a fejbőr vérellátását. Ezen kívül még a következő kedvező hatásokat várhatjuk:
-
megkönnyíti a vénás keringést a lábakban és a medencében, távoltartja a visszereket
-
erősíti a rekeszizmot
-
a hasi légzés mélyítésével serkenti az emésztést
-
erősíti az immunrendszert
-
serkenti a a nyak és az arc vérkeringését, javítva ezzel a külső megjelenést
-
aktiválja a keringést
-
élénkítő hatású
-
nyugtató hatású
-
segítség lehet alvási problémákra közvetlenül lefekvés előtt gyakorolva
A fentieken kívül a fordított testhelyzetek gyakorlása hatására fokozódik a vérkeringés a fej és a nyak mirigyei körül, ezek a változások segítenek a hormonális egyensúly fenntartásában, távol maradhatnak a menstruációs problámák.
Fordított gyakorlatok:
-
vállhíd
-
urdhva konászana
-
vállonállás fal mellett
-
megtámasztott vállonállás
-
viparita karani mudra
-
ekepóz
-
gyertya
-
fejenállás
-
lefelé néző kutya
-
Csavart pozíciók
A csavart pozíciók a jóga legősibb gyakorlatai közé tartoznak. Két fontos hatása a testre: a gerincre és az emésztésre, belső szervekre való hatása. A test elfordításával ez egyik oldalon nyúlik, a másik oldalon összenyomódik. Ha a csavarásokat jobbra és balra is elvégezzük, a perisztaltika javul, serkentjük az emésztést. A jó emésztésről pedig közismert, hogy függ tőle a közérzetünk és az egészségünk.
A gerinc csavarása olyan, mintha egy nedves törölköző kicsvaraása, a pangó vér és a nyirokfolyadék kipréselődik a hasból és a májból, ha pedig elengedjük a pózt, az izomzat elenged és friss vér zúdul be ezekre a területekre, ami átmossa és táplálja azt.
A csavarások kedvező hatásai a fentieken kívül:
-
enyhítik az alhasi puffadást
-
enyhítik a menstruációs tüneteket: a derékfájást és a hányingert
-
megnyugtatják az elmét
-
fokozzák a máj munkáját
Csavart pozíciók:
-
krokodil gyakorlatok fekvésben
-
csavart ülések
-
csavart ülés széken
Felhasznált irodalom:
Bobby Clennell: Nők jóga könyve
Anna Trökes: Jóga 40 éves kor felett