A legtöbb tanács a szív egészségének javítására nagy erőfeszítést igényel – fuss többet, étkezz egészségesebben, emelj nehezebb súlyokat. Mi lenne, ha az egyik legjobb dolog, amit a szívedért tehetnél, olyan egyszerű lenne, mint felállni?
Kutatások igazolják, hogy már napi 3 perc mozgás is jelentős hatással lehet az érrendszerre és általános egészségünkre.
Miért veszélyes az ülés?
A hosszas ülésnek érezhető hatásai vannak a szervezetre. Már 2 óra folyamatos ülés is csökkentett véráramlást okoz a lábakban, növeli a szisztolés vérnyomást, és csökkenti a szívfrekvencia-variabilitást (HRV). Ezek mind a szív- és érrendszeri stressz jelei.
Az ülés következtében a vér hajlamos a lábakban összegyűlni, ami csökkenti a szervezet azon képességét, hogy szabályozza a vérnyomást és a pulzusszámot. Ez hosszútávon hozzájárulhat magas vérnyomás, rossz keringés, sőt szívbetegségek kialakulásához.
Hogyan segíthet a mozgás?
A jó hír az, már az is segíthet ellensúlyozni az ülés hatásait, ha felállsz és mozogsz – mindössze 15 lépés is elég lehet. A hatás annyira jelentős, hogy kutatások szerint akár 3 perc mozgás is ellensúlyozhat egy teljes napnyi ülést. Minél intenzívebb a mozgás – például ha felszaladsz egy lépcsőn –, annál nagyobb előnyöket élvezhet a szíved.
Kis szokások, nagy hatások
Az egészség megőrzése nem kell, hogy bonyolult legyen. Az alábbi egyszerű lépések segíthetnek:
Időzítő beállítása: Állíts be egy emlékeztetőt minden 1,5–2 órára, hogy felállj és mozogj. Pár percnyi mozgás is számít.
Kis mozgások munka közben: Egy gyors séta az iroda körül vagy néhány guggolás az íróasztal mellett segíthet felpezsdíteni a vérkeringést.
Lépcsőhasználat: Ha van lépcső a közelben, használd ki! Már néhány emelet megmászása is jelentős különbséget jelenthet.
Az apró lépések ereje
Emlékezz rá, hogy nem kell gyökeresen megváltoztatnod az életed, hogy különbséget érj el. Kicsi, következetes szokásokkal is védheted a szívedet és javíthatod az egészségedet.
Állj fel most, tegyél néhány lépést, és kezdj el gondoskodni az egészségedről!
Forrás: https://journals.physiology.org/