Talán nincs is olyan ember a világon (sajnos már a kamaszokat is beleértve), akinek ne fájt volna a dereka, háta, nyaka. A gerincfájdalom egyik legfőbb oka a rossz testtartás lehet. Gondoltad volna, hogy az ülésbe bele is lehet halni?
“Az ülés a dohányzásnál is veszélyesebb, több ember halálát okozza, mint a HIV-fertőzés, és alattomosabb, mint az ejtőernyőzés…… egyszerűen halálra üljük magunkat.”
Dr. James Levine, a Mayo Klinika és az Arizonai Állami Egyetem Elhízásközpontjának igazgatója
Az egészségügyi Világszervezet (WHO) a túl sok ülést, a fizikai inaktivitást, a negyedik legjelentősebb megelőzhető halálokként tartja számon.
A mozgásszegény életmód megnöveli többek között:
- a cukorbetegség,
- a depresszió, stressz
- az elhízás,
- szív és érrendszeri betegségek,
- mozgásszervi betegségek,
- rákos megbetegedések,
- különböző gerincbetegségek,
- degeneratív elváltozások- pl. gerincsérv,
- szegmentális instabilitás,
- váll és nyakfájdalmak kockázatát.
A sok üléstől „összenyomódnak” a belső szervek, a tüdő nem jut elég levegőhöz, a légzés felületes lesz. Ezáltal nem lesz megfelelő sem a vérkeringés sem az energiaáramlás a belső szervekben.
„A tanulmányokból kiderül, hogy minél többet ülünk, annál rosszabbak lesznek a koleszterin eredményeink.
A túl sok ülés növeli továbbá a szívinfarktus kockázatát, elmerevíti az érfalakat, és csontritkulást okoz.
Az üléssel összefüggésbe hozták továbbá az emlő, a vastagbél, a tüdő és méhnyálkahártya rákos megbetegedéseit is.”
Levine: Get up! 70-71; Daniela Schmid és Graham Colditz: „Sedentary Behaviour Increases the Risk of Certain Cancers”, Journal of the National Cancer Institute 106, 7. szám (2014)
Mi emberek úgy vagyunk megalkotva, hogy amikor nem alszunk, mozognunk kellene. Ehelyett ülünk az étkezőasztalnál, az autóban/buszon munkába jövet-menet, a munkahelyen/iskolában, a TV előtt, számítógépezés, telefonálás vagy okostelefon használat közben is.
Három dolog biztos:
- Nem mozgunk eleget.
- Nem mozgunk jól.
- Nem végzünk tudatos testmozgást.
Természetesen a legtöbb fájdalom esetében érdemes orvoshoz fordulni a panaszainkkal, de nagyon sok mindent tehetünk magunk is a problémák
megelőzéséért vagy kezelésért (ha ezt orvos vagy szakember engedélyezi).
Miért foglalkozzunk mozgással, amikor lehet, hogy tünetmentesek vagyunk?
Egy átlagos ülőmunkát végző ember 10 órát ül naponta. Az ülőmunkát azonban már megelőzték 12-16 év iskolapadban eltöltött évek.
Ennek eredményeképpen, a TELJESEN TÜNETMENTES emberek jelentős százalékának van valamilyen mértékű porckorong kiboltosulása.
Van, akinek több is, van akinek nagyobb, van akinek komolyabb degenerációkhoz társul. Így a teljesen tünetmentes, sportos, vidám munkatárs között van egy sor porckorongsérves ember – akinek viszont még nincs tünete.
Ideje hát tenni valamit, megelőzni a komolyabb problémákat!